Szkocja

Swoją pierwszą podróż do Szkocji odbyłam w 2015 roku. Mój przyjaciel ze szkoły baletowej tańczył wówczas w Scottish Dane Theatre w Dandee i zaprosił mnie do siebie. Poleciałam do Glasgow (wtedy jeszcze latały tam bezpośrednie loty z Warszawy). Później wynajęliśmy samochód i ruszyliśmy na północ.

Podczas tego pierwszego razu udało mi się być w Glasgow, Edynburgu, Inverness, Fort William, Dundee, wyspie Skye (Portee, Uig). Zobaczyłam najpiękniejsze i najbardziej znane miejsca Szkocji takie jak Loch Ness, Loch Lomond, Glen Coe, wiadukt Glenfinnan (słynący z Harrego Pottera), The Old man of Storr, zamek Eilean Donan czy Zamek Glamis .

Nigdzie tak pięknie nie jeździ się samochodem jak po Szkocji 🙂 Trasy są puste, a widoki nieziemskie.









Ben Nevis

Najwyższy szczyt szkockich gór i Wielkiej Brytanii, zaliczany do Korony Europy (1345 m n.p.m.) Mając niewiele czasu wjechaliśmy gondolą ale na pewno jeszcze tu wrócę i zrobię cały szlak West Highland Way (96 mil), który prowadzi z Milngavie do Fort William leżącego właśnie u stóp Ben Nevis.






Isle of Skye

Dla mnie jest to najpiękniejsza wyspa na świecie. Jest nawet takie powiedzenie, że Skye to najlepszy dowód na to, że Bóg lubi się popisywać. To druga co do wielkości wyspa Szkocji. Mimo, że każdy kto przyjeżdża do Szkocji ma ją na pewno na swojej liście – nie ma tu tłumów. Jeśli przyjedźcie tu jesienią (tak jak ja) to jest wręcz pusto. Skye to surowy krajobraz, ogromne przestrzenie, zapierające dech widoki, cisza, spokój i pasące się wszędzie owce i krowy w ogromnej ilości – to one rządzą na Skye 😉 Jeśli zdecydują się zablokować Ci drogę to trzeba spokojnie przeczekać.







Portee

To największe miasto na Skye oraz główna baza noclegowa i turystyczna. Te kolorowe domki (na zdjęciu niżej) to malownicza wizytówka miasta. Portee jako stolica wysypy posiada wszystko co potrzebne- liczne restauracje, bary, hotele, sklepy z pamiątkami oraz pole kempingowe.

Są tu też lokalne firmy turystyczne, które organizują objazdowe wycieczki po wyspie Skye. Nie znajdziecie tu jednak wypożyczalni samochodów ale jest możliwość wypożyczenia rowerów.

Portree jest dobrą bazą wypadową do zwiedzenia wyspy, szczególnie jej północnej części (tu można rozpocząć trasę na Quiraing czy The Old Man of Storr.)



Quiraing

Jedno z najpiękniejszych miejsc na wyspie Skye. Znajduje się ok 30 km od miasteczka Portee. Stąd ruszyliśmy dalej na nocleg w Uig.



The Old Man of Storr

The Old Man of Storr to jedna z najchętniej odwiedzanych miejsc na Skye.

Legenda wywodząca się ze szkockiego folkloru, głosi, że wystająca z ziemi skała to kciuk olbrzyma, który został pochowany na Skye. Inna wersja mówi o starcu i jego żonie, którzy podczas ucieczki przed atakującymi dwoma olbrzymami, spojrzeli za siebie, a kiedy to zrobili zamienili się w kamienie.

The Old Man of Storr znajduje się około 10 kilometrów na północ od Portree, a przy dobrej pogodzie widać go z odległości wielu kilometrów. Wędrówka do punktu widokowego z którego najlepiej widać skałę zajmuje około 45 minut.



Uig

Szkocka wioska, miejsce naszego noclegu (The Cowshed- bardzo polecam to miejsce!)






Latarnia Morska Neist Point

Najbardziej wysunięte miejsce na zachód Skye.


Wiadukt Glenfinnan

Most który na pewno kojarzą wszyscy fani Harrego Pottera. The Jacobite Steam Train jest letnim turystycznym połączeniem kolejowym z Fort William do Mallaig. Dla Szkotów miejsce to ma jednak bardzo ważne znaczenie historyczne. W dolinie rozpoczęło się ostatnie powstanie Jakobitów z 1745 roku. 



Szkockie Zamki

Glamis Castle uważany jest za najbardziej nawiedzony zamek Szkocji i rzeczywiście nie czułam się tam super komfortowo. Natomiast jest przepiękny i zdecydowanie warto go zobaczyć (nie tylko z zewnątrz).

W tym zamku dzieciństwo spędziła matka Królowej Elżbiety II (Elżbieta Bowes-Lyon)i urodziła się tu księżniczka Małgorzata (siostra Królowej Elżbiety II).

Zamek można zwiedzać od kwietnia do października.


Eilean Donan Castle– jeden z najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych zamków w Szkocji (często służy za plener filmowy). Zbudowany w 1220 roku na wyspie Loch Duich, z lądem łączy go kamienny most. Mówi się, że służył za schronienie Robertowi Bruce’owi podczas jego ucieczki przed wojskiem angielskim.


Loch Ness

Drugie co do wielkości i najsłynniejsze jezioro Szkocji. Loch Ness jest jeziorem bardzo głębokim (w najgłębszym miejscu 226 metrów) co sprawia, że objętościowo to największy zbiornik Szkocji.

Wg legendy w jeziorze mieszka potwór Nessi. Z tego powodu Loch Ness jest obiektem badań od wielu lat. Póki co nie udało się znaleźć dowodów potwierdzających istnienie Nessi ale mimo to, jezioro przyciąga mnóstwo turystów 🙂





Dolina Glen Coe

Glencoe w dosłownym tłumaczeniu to „Dolina Łez”. Nazwa odzwierciedla smutną historię – rzeź klanu MacDonalnd, jaka miała tu miejsce w 1692 roku. Zginęło wówczas kilkadziesiąt mieszkańców wioski, których zabili żołnierze króla angielskiego Wilhelma III. MacDonaldowie, jak większość klanów góralskich, wspierali bunt jakobitów (popierali króla Jakuba II) i nie chcieli uznać króla Wilhelma i jego żony Marii II.

 W Glencoe kręcono sceny z filmu „Harry Potter i więzień Azkabanu”.