Koh Tao

Co zobaczyć na Koh Tao?

Koh Tao słynie przede wszystkim z nurkowania. To tu znajdziecie najwięcej ofert kursów nurkowania, wycieczek poświęconych snorkelingowi i oczywiście punktów gdzie warto nurkować. Ale czy rzeczywiście warto? Prawda jest taka, że rafa koralowa umiera. Odwiedziliśmy Koh Tao w marcu 2022 roku i snorklujemy głównie po szkieletach, a to dla nas bardzo smutny widok. Od czasu do czasu spotykamy przepiękne, kolorowe ryby. Jeśli warto przyjechać na Koh Tao to na pewno nie z uwagi na rafę koralową.

Sairee Beach

Najdłuższa i najpopularniejsza plaża na wyspie, znajduje się na zachodnim jej brzegu, przy porcie i to tu jest centrum wyspy z licznymi restauracjami i noclegami. Znajdziecie tu masę sklepów, punkty wynajmu skuterów, szkoły nurkowania, masaże itp, uliczne jedzenie itp. Wieczorem, po pięknym zachodzie słońca, przy plaży odbywają się imprezy, możemy też podziwiać kuglarzy.

Shark Bay

To jeden z dwóch głównych punktów snorklingu. Znajduje się na południu wyspy.

Ao Tanote Beach

Plaża i zatoka po wschodniej części wyspy. Sama plaża, kiedy ją odwiedziliśmy, była brudna i zaniedbana. Domyślamy się, że w sezonie przed covidem, kiedy bywało tam więcej ludzi, plaża mogła wyglądać dużo lepiej. Widokowo jest całkiem ładnie, woda przejrzysta, dobre miejsce na snorkeling. Ok 50 metrów od brzegu znajduje się ogromny głaz- śmiałkowie mogą tam popłynąć, wspiąć się na niego po linie i skoczyć do wody 😉 Tuż przy plaży znajduje się restauracja Lai Beach bar, w którym trafiłam na pyszne jedzenie i bardzo nieogarniętą aczkolwiek miłą obsługę 😉

Chalok Baan Kao

Plaża na południu- jedna z moich ulubionych. Nie jest niestety dobra na kąpiel ani snorkling- nie ma tu kamieni, jest na tyle płytko że nie da się pływać, woda jest bardzo ciepła (w ogóle nie chłodzi), mętna, muł na dnie. Natomiast sama plaża widokowa bardzo przyjemna, idealna do treningu o zachodzie słońca. Przy plaży piękny Resort Fisherman, prowadzony przez Brytyjczyka. Można tu przyjechać popracować przy komputerze czy po prostu do knajpy która należy do Resortu.

Koh Nang Yuan

4 dnia pobytu na Koh Tao, wybieramy się na pobliską wyspę Koh Nang Yuan – okrzyknięta jedną z 8 najpiękniejszych wysp świata. Dopływamy tu tradycyjną tajską łódką long tail. Koszt to 300 batów od osoby w dwie strony (40 zł). Rejs zajmuje ok 15 minut.

Wstęp na wyspę to 250 batów (ok 34 zł). Dotychczas cena wynosiła 100 batów, niestety wszystko poszło w górę. Wyspa jest maleńka ale rzeczywiście piękna. Jasny, drobny piasek, lazurowa woda. Naszym zdaniem warto tu zajrzeć.

Co robić na Nang Yang?

Plażować, snorklingować i wejść na słynny viewpoint 😉

Nasze noclegi na Koh Tao + gdzie jeść

Cały pobyt na wyspie spędziliśmy w Resorcie Blue Wave i bardzo go polecamy. To mały niedrogi hotelik w zachodniej części wyspy, blisko portu- czyli tu gdzie najwięcej się dzieje. Za dobę płacimy 600 batów czyli ok 75 zł. Pokoje są małe ale bardzo przytulne i funkcjonalne (jest lodówka, czajnik, kubki, suszarka itp). Codziennie donoszona jest woda do pokoju. Są też darmowe śniadania (tylko w formie tostów + kawa/herbata/sok). W hotelu jest możliwość zrobienia prania (50 batów za 1kg), internet śmiga, bardzo miła obsługa – wszystko na plus.

Gdzie jemy?

Mamy kilka swoich ulubionych miejsc. Numer 1. Michała to 995 Roasted Duck (dla mnie odpada, bo nie ma Szany dostać wersji wege). Ja jem w La Carotte – miejsce przyjazne wegetarianin i weganom. Czasem w Bingo, czy Coconut Monkey- to coworkingowy space gdzie zdarzało nam się przesiedzieć cały dzień z komputerem (warto tu przyjść na śniadanie, jest też osobne wegańskie menu).

Koh Tao